Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je bezpečné, kreatívne a najmä pozitívne využívanie digitálnych technológií. Podujatia sa zúčastnili študenti zo stredných škôl. Pozvané boli aj školy, ktoré sa zapojili do aktivít NKS ku Dňu bezpečného internetu – Spojená škola Sečovce a Gymnázium Konštantínova Prešov.
V druhom ročníku podujatia nechýbali aktuálne a zaujímavé témy týkajúce sa digitálneho prostredia či témy, ktoré sú s ním úzko prepojené. Po otvorení podujatia sa študentom predstavila Terézia Mihalovič Lukáčová z organizácie DASATO s prvou témou o sebarozvoji a o tom, že všetko sa dá! Veľký potlesk a veľa úsmevných reakcií zožala Barbora Okruhľanská z projektu Digitálni rodičia, ktorá študentom rozprávala, ako na rodičov v digitálnej dobe. Program pokračoval zaujímavou prednáškou o psychológii videohier od Michala Božíka z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, ktorý študentom vysvetlil, aké zručnosti rozvíjajú popri hraní jednotlivých videohier. O najčastejších nepravdivých alebo zavádzajúcich informáciách o EÚ prišla porozprávať Katarína Touquet Jaremová zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Hoaxy o výžive môžu napáchať veľa škody, preto túto tému otvorila Nikoleta Šimonová, vedkyňa, ale tiež influencerka v oblasti výživy. Jakub Rybnikár z Rady pre mediálne služby vysvetlil, prečo potrebujeme pravidlá v digitálnom priestore. Program uzavrela Mária Šurimová z IT Valley, ktorá svojou prezentáciou podporila prínos žien v IT sektore. Celé podujatie sprevádzala speváčka Barb – Barbora Hazuchová, ktorá okrem svojich hudobných vstupov medzi jednotlivými blokmi študentom porozprávala o motivácii a príbehoch z jej života o ceste za splnením hudobného sna.
Počas programu si tiež študenti mali možnosť vyskúšať rôzne vychytávky vo workshop zóne. Aj tento rok bola jej súčasťou Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity z Bratislavy, Hemisféra, Eduma a po prvýkrát sa pripojila aj košická IT Valley.
Okrem workshopov študenti mohli načerpať nové a užitočné informácie v informačných stánkoch jednotlivých organizácií ako napríklad digiQ – Digitálna inteligencia, DASATO, It Valley, Prešovské dobrovoľnícke centrum, Rada mládeže Prešovského kraja, Europe Direct, Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K, či Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch.
Ako vnímali podujatie samotní účastníci?
Dnešok bol pre mňa veľmi milým prekvapením. Tie prednášky boli perfektné a aj celá organizácia akcie. Bol to nával informácii a padlo tam veľa myšlienok, nad ktorými je dobre sa zamyslieť. Bolo to super.
Dnešné podujatie bolo jedno z najkrajších a najlepších momentov, ktorých som mohla byť súčasťou. Každá prednáška ma niečo nové naučila a rozšírila som si poznatky z rôznych oblastí. Ďakujem pekne, že som mohla byť súčasťou takéhoto úžasného podujatia.
Veľmi sa mi páčil dnešný deň. Bolo to zaujímavé, perfektne pripravené, dynamické. Za mňa 10/10