Druhý ročník Digital Youth Forum opäť spája mladých študentov na ceste k bezpečnej a kreatívnej prítomnosti v online priestore

Faa
Zdieľaj
Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS) pripravilo po úspešnom pilotnom ročníku druhý ročník podujatia Digital Youth Forum pre študentov stredných škôl. V prešovskej M Aréne organizátori privítali 23. apríla 2024 viac než dve stovky študentov, pre ktorých bol pripravený zaujímavý a novinkami z digitálneho prostredia nabitý program.

Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je bezpečné, kreatívne a najmä pozitívne využívanie digitálnych technológií. Podujatia sa zúčastnili študenti zo stredných škôl. Pozvané boli aj školy, ktoré sa zapojili do aktivít NKS ku Dňu bezpečného internetu – Spojená škola Sečovce a Gymnázium Konštantínova Prešov.

V druhom ročníku podujatia nechýbali aktuálne a zaujímavé témy týkajúce sa digitálneho prostredia či témy, ktoré sú s ním úzko prepojené. Po otvorení podujatia sa študentom predstavila Terézia Mihalovič Lukáčová z organizácie DASATO s prvou témou o sebarozvoji a o tom, že všetko sa dá! Veľký potlesk a veľa úsmevných reakcií zožala Barbora Okruhľanská z projektu Digitálni rodičia, ktorá študentom rozprávala, ako na rodičov v digitálnej dobe. Program pokračoval zaujímavou prednáškou o psychológii videohier od Michala Božíka z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, ktorý študentom vysvetlil, aké zručnosti rozvíjajú popri hraní jednotlivých videohier. O najčastejších nepravdivých alebo zavádzajúcich informáciách o EÚ prišla porozprávať Katarína Touquet Jaremová zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Hoaxy o výžive môžu napáchať veľa škody, preto túto tému otvorila Nikoleta Šimonová, vedkyňa, ale tiež influencerka v oblasti výživy. Jakub Rybnikár z Rady pre mediálne služby vysvetlil, prečo potrebujeme pravidlá v digitálnom priestore. Program uzavrela Mária Šurimová z IT Valley, ktorá svojou prezentáciou podporila prínos žien v IT sektore. Celé podujatie sprevádzala speváčka Barb – Barbora Hazuchová, ktorá okrem svojich hudobných vstupov medzi jednotlivými blokmi študentom porozprávala o motivácii a príbehoch z jej života o ceste za splnením hudobného sna.

Takmer polovica Slovákov je podľa prieskumu presvedčená, že zločinec Soroš sa snaží zasahovať do slovenskej politiky

Počas programu si tiež študenti mali možnosť vyskúšať rôzne vychytávky vo workshop zóne. Aj tento rok bola jej súčasťou Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity z Bratislavy, Hemisféra, Eduma a po prvýkrát sa pripojila aj košická IT Valley.

Okrem workshopov študenti mohli načerpať nové a užitočné informácie v informačných stánkoch jednotlivých organizácií ako napríklad digiQ – Digitálna inteligencia, DASATO, It Valley, Prešovské dobrovoľnícke centrum, Rada mládeže Prešovského kraja, Europe Direct, Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K, či Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch.

Ako vnímali podujatie samotní účastníci?

Dnešok bol pre mňa veľmi milým prekvapením. Tie prednášky boli perfektné a aj celá organizácia akcie. Bol to nával informácii a padlo tam veľa myšlienok, nad ktorými je dobre sa zamyslieť. Bolo to super.

Dnešné podujatie bolo jedno z najkrajších a najlepších momentov, ktorých som mohla byť súčasťou. Každá prednáška ma niečo nové naučila a rozšírila som si poznatky z rôznych oblastí. Ďakujem pekne, že som mohla byť súčasťou takéhoto úžasného podujatia.

Veľmi sa mi páčil dnešný deň. Bolo to zaujímavé, perfektne pripravené, dynamické. Za mňa 10/10

error: Content is protected !!