ATENTÁTNIKA OBVINILI Z POKUSU O ÚKLADNÚ VRAŽDU, za útok na Fica mu hrozí 25 rokov až doživotie.

Img 8380
Zdieľaj

Atentát na premiéra Roberta Fica sa z hľadiska kvalifikácie skutku a vzneseného obvinenia považuje za úkladnú vraždu v štádiu pokusu.

„V závislosti od klasifikácii skutku môže páchateľovi hroziť 25 rokov až doživotie,“ hovorí pre agentúru SITA Tomáš Strémy z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a ďalší postup bude závisieť od orgánov činných v trestnom konaní (OČTK), keďže v súčasnosti disponuje polícia informáciami o osobe podozrivej.

Ako pre agentúru SITA doplnila advokátka Magdaléna Pelíšek Fischerová z FISCHEROVA Legal s.r.o., páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie vzhľadom na tože Robert Fico bol v čase činu v postavení verejného činiteľa, teda v zmysle Trestného zákona bol chránenou osobou, a pokus trestného činu sa trestá rovnako ako dokonaný trestný čin.

Obrázok 2024 05 17 075339172

Vzhľadom na to, že páchateľ Juraj Cintula, ktorý niekoľkokrát postrelil Roberta Fica, bol zadržaný pri čine, budú OČTK zrejme smerovať úkony k jeho väzobnému stíhaniu. Podľa medializovaných informácií obvinený spáchanie skutku nepopiera.

Aktuálne budú pokračovať viaceré úkony prípravného konania, najmä výsluchy obvineného, prehliadka miesta činu, výsluchy svedkov, prehliadka motorového vozidla, obydlia obvineného a iné úkony, ktoré smerujú k objasneniu okolností spáchania trestného činu a dôvodnosti väzobného stíhania páchateľa, najmä či existuje hrozba pokračovania v trestnej činnosti alebo jeho útek, priblížila odborníčka na trestné právo.

Ficov atentátnik nemal zbraň v ruke prvýkrát, hovorí expert. Pištoľ, ktorú namieril na premiéra, dokáže usmrtiť jedným výstrelom

Z konania páchateľa stredajšieho atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer) bolo podľa odborníka na zbrane Ľudovíta Miklánka jasné, že zbraň nedržal v rukách po prvýkrát. Štandardne má podľa neho deväťmilimetrová pištoľ, akú zrejme použil aj levický básnik Juraj Cintula, v zásobníku až pätnásť nábojov. Čo sa teraz deje s pištoľou atentátnika, a ako sa k nej mohol dostať?

„Zrejme išlo o klasickú obrannú, respektíve služobnú pištoľ kalibru deväť milimetrov, ktorá sa u nás bežne predáva a používa na účely služobné a na účely ochrany osoby, života alebo majetku,“ uviedol pre Pravdu Miklánek, ktorý je predsedom Združenia vlastníkov strelných zbraní Slovenska Legis Telum.

Atentátnik použil podľa medializovaných informácií zbraň ČZ kalibru 9 milimetrov. Pištoľ z produkcie Českej zbrojovky Uherský Bord patrí podľa odborníka v našich končinách k najbežnejším služobným zbraniam na obranu. Model 75 sa produkuje od polovice 70. rokov.

Minister Blanár: SR bola za posilnenie Palestíny v OSN, aby podporila mierové riešenie

„Keď prišla možnosť civilného vlastnenia zbraní, bol to jeden z najpočetnejších typov, ktorý sa tu vyskytoval. Myslím, že ho vo výzbroji mala česká polícia a aj časť slovenskej,“ ozrejmil. Cena novej ČZ 75 kalibru 9 mm sa podľa neho pohybuje od 600 do 700 eur, používaná stojí približne 300 – 400 eur. „Je to jedna z najkopírova­nejších zbraní na svete. Je to súčasný štandard služobných a obranných zbraní. Tento konkrétny model 75 má zásobník na 15 nábojov,“ doplnil.

Kaliber deväť milimetrov dokáže podľa neho ohroziť život od bezprostrednej vzdialenosti až po vzdialenosť stoviek metrov. „Ten kaliber bol pôvodne vyvinutý pred viac ako sto rokmi práve na účely vojenského použitia, čiže je koncipovaný tak, že vie vážne zraniť a usmrtiť človeka jedným jediným výstrelom,“ priblížil expert.

Premiéra delili od útočníka v Handlovej len desiatky centimetrov a kovové oplotenie. Ako je zrejmé zo zverejnených videí z útoku, Fico mal počas príchodu k skupine ľudí okolo seba piatich ochrankárov a v blízkosti sa nachádzali aj príslušníci Policajného zboru a policajti v civile. Ich postup Miklánek príliš komentovať nechcel. Myslí si, že je náročné zasahovať z bezprostrednej vzdialenosti, o to viac, ak bola použitá krátka zbraň.

Obrázok 2024 05 17 080613121

Bezpečnostné orgány sa podľa neho oveľa lepšie dokážu popasovať s dlhými zbraňami, ako je útočná puška, než s pištoľou. „Štatistika v Spojených štátoch amerických hovorí, že 80 percent trestných činov spojených so strelnými zbraňami na verejnom priestranstve je spojených práve s krátkymi zbraňami, pretože je možné ich skryte preniesť,“ priblížil.

Strelec pôsobil predtým v SBS

Cintula v Handlovej vystrelil na premiéra päťkrát, z toho štyrikrát úspešne. Čo to hovorí o jeho schopnostiach? Podľa odborníka na zbrane je možné zo samonabíjacej pištole strieľať relatívne rýchlo. „Je jasné, že ten človek s tou zbraňou vedel manipulovať, a že to nebol človek, ktorému by tá zbraň pristála v rukách prvýkrát,“ povedal v rozhovore.

Podľa informácií Pravdy Fica zasiahla jedna rana do brucha, druhá cez brucho do bedrovej kosti, tretia do oblasti ľavej ruky. Lekári zistili, že má prestrelené črevo a počas večernej operácie situáciu komplikovalo bližšie neurčené vnútorné krvácanie v brušnej dutine.

error: Content is protected !!