SNS navrhne JUDr. Harabina za člena Súdnej rady SR. Progresívno-liberálna opozícia so zdúhovatelým KDH zúri

Harabin
Zdieľaj

Súdna rada SR je ústavný orgán tvorený 18 členmi vrátane predsedu a podpredsedu.

Koaličný poslanec Rudolf Huliak (SNS) avizuje, že SNS navrhne za kandidáta do Súdnej rady SR exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Opozičné KDH, Progresívne Slovensko (PS) a SaS v súvislosti s touto nomináciou poukazujú na pôsobenie Harabina v súdnictve v minulosti.

Štefan Harabin potvrdil, že je nominantom SNS do súdnej rady. „Dnes ráno ma oslovil pán predseda Andrej Danko, či by mohli dať návrh na moju kandidatúru, a ja som povedal, že áno,“ povedal Harabin pre Aktuality.

Tvrdí, že do súdnej rady chce ísť preto, že justícia je v rozklade. Na otázku, či chce byť predsedom súdnej rady, jasne neodpovedal. „Ja som nikdy neurobil žiadnu iniciatívu ani aktivitu, aby som sa stal predsedom súdnej rady, ministrom alebo podpredsedom vlády. Vždy som takéto ponuky skôr odmietal,“ dodal pre Aktuality.

UKRAJINA – PREHNILÁ LIEHEŇ PEDOFILOV

Andrej Danko sa pred prvým kolom prezidentských volieb vzdal svojej kandidatúry a podporil Štefana Harabina. Ten skončil v prvom kole tretí so ziskom necelých 12 percent. Pred druhým kolom potom Andrej Danko a jeho SNS podporili Petra Pellegriniho.

Podpredseda KDH Viliam Karas to považuje za zlý vtip. “Škody, ktoré Harabin v celej justícii spravil, rátame dodnes. Návrat do týchto čias je neprípustný,” skonštatoval.

Návrh Harabina na post člena Súdnej rady je podľa SaS dôkazom kšeftovania koalície a ďalší krok k deštrukcii právneho štátu. Jeho nominácia by bola podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga v právnom štáte neakceptovateľná.

“Majme v živej pamäti, čoho všetkého bol Štefan Harabin schopný ako minister spravodlivosti, predseda Súdnej rady SR či predseda Najvyššieho súdu (NS) SR, keď povýšil vždy svoje záujmy nad zákon. Ukážkovým príkladom je nevpustenie kontroly na NS SR, za čo bol aj disciplinárne potrestaný,” doplnila poslankyňa Mária Kolíková (SaS).

Úvahy o nominácii Harabina do Súdnej rady dokazujú, že vládna koalícia úplne stratila mieru, povedala poslankyňa Zuzana Števulová (PS).

“Harabinizácia justície je dnes už synonymom pre najtemnejšie obdobie, ktoré sme v moderných dejinách Slovenska v justícii zažili. Tieto časy sa už nikdy nesmú vrátiť,” podotkla. Števulová zároveň dodala, že koalícia by mala prestať hazardovať s dôverou ľudí v súdnictvo a spravodlivosť.

Súdna rada SR je ústavný orgán tvorený 18 členmi vrátane predsedu a podpredsedu. Jedného člena volia sudcovia NS SR a Najvyššieho správneho súdu SR. Osem členov z radov sudcov volia sudcovia ostatných súdov. Po troch členov dodávajú Národná rada SR, prezident a vláda.

error: Content is protected !!