o Ukrajine vo Švajčiarsku: OKREM ŽRANICE TAM NEBOLO NIČ – AUΒER SPESEN NIX GEWESEN

Ukrosi
Zdieľaj

„Je to skutočne rádoby slávna spoločnosť ľudí, ktorí oddnes robia niečo dôležité na Bürgenstocku. (Dlho ohlasovaná mierová konferencia o Ukrajine vo Švajčiarsku, pozn. prekl.) Okrem Japonska a USA tu nie sú prítomné žiadne významné hlavy štátov z mimoeurópskych krajín.“

To je úvod článku René Zeyera pre švajčiarsky web Weltwoche.

Fotograf Titulka Na Facebook (1200 × 800 px) (62)

Článok v satirickom duchu pokračuje:

„Najprv vyberieme niekoľko zaujímavostí zo zverejneného zoznamu účastníkov akcie ‚pekné, hovorili sme o tom a súhlasíme‘ v ​​Birkenstocku, Pardon, Bürgenstocku.

Nasledujúce významné štáty sú zoradené v abecednom poradí: Benin v podobe ministra Olushegunga Ajadi Bakari (nie, nemusíte si pamätať meno, prezident má dôležitejšie veci na práci). Cabo Verde posiela aspoň prezidenta, Komorský zväz (kvízová otázka: kde to je?) iba jedného ministra.

BUDE TO OVEĽA HORŠIE AKO JADROVÝ ÚTOK!

Pobrežie slonoviny, ktoré bude určite zohrávať dôležitú úlohu v mierových rokovaniach, zastupuje jeho prezident, ktorý, možno dúfať, nebude počas konferencie zosadený. Toto riziko je menej pravdepodobné na ostrovoch Fidži. V prípade Líbye, tiež významného hráča na svetovej scéne, táto možnosť už existuje. Je tu aj otázka, kde presne je Mohamed Menfí prezidentom, teda akej časti tohto zrúteného štátu?

Daniel Risch, premiér Lichtenštajnska, však toto stretnutie posúva na úplne inú úroveň. Hľadanie Palau na mape sveta sa stáva trochu namáhavým; Kde sa nachádza Rwanda, je určite niektorým ľuďom známe, aspoň po tamojšom masakre. Mnoho ľudí však nevie, že San Maríno je tiež nezávislý štát, a dokonca sa nachádza v Európe. Andorru mimochodom zastupuje prezident, zatiaľ čo Monako len minister, aj keď tieto tri štáty by pokojne mohli prevziať záštitu nad prímerím.

S Východným Timorom bude opäť problém – mnohí určite nedokážu bez prípravy uviesť, kde v tom množstve vody presne je. A konečne, taká konferencia je nemysliteľná bez Uruguaja, aj keby krajina vyslala len ministra.

Nakoniec teda vynikajú Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel, pretože kde je jeden, musí žiarlivo byť aj druhý.

Takže to by boli ukážky z 92 štátov a 8 organizácií. Očakáva sa, že všetci dorazia s konvojom okolo 10 nosičov vody, z čoho čo by mohlo byť na Bürgenstocku trochu tesno.

A ťažké váhy? Keď vynecháme európskych sebapropagátorov, kto príde? Čína nie. Rusko ani nebolo pozvané. Brazília posiela vyslancov. India ministra. Indonézia má tiež svojho vyslanca. Južná Kórea sa toho úplne zriekla. Južná Afrika – vyslanec. Mexiko: Minister. Jo, a ako sa volá viceprezidentka USA. Ale Filipíny sú zastúpené, aj keď iba jedným vyslancom.

Takže to znamená: katastrofa. Z krajín BRICS (Brazília, Rusko, Čína, India, Južná Afrika) je prítomná iba druhá alebo tretia garnitúra z Indie a Brazílie. Zato ale brakový turnaj úplne nedôležitých, bezvýznamných, zanedbateľných štátov, ktorých prítomnosť nie je obohacujúca, ale zahanbujúca.

error: Content is protected !!