Nemecko vysiela k ruským hraniciam tankové prápory.

Obrázok 2023 11 07 204623815
Zdieľaj

Nemecké ministerstvo obrany oznámilo, že do Litvy vyšle dva tankové prápory, ktoré vytvoria novú brigádu spolu so spoločnou bojovou skupinou predsunutej prítomnosti NATO, ktorá už v tejto pobaltskej krajine pôsobí. Novú jednotku, ktorá by mala vzniknúť v roku 2025, bude tvoriť celkovo 4 800 príslušníkov armády.

V pondelkovom vyhlásení ministerstvo uviedlo, že „tankový prápor 203 a mechanizovaný peší prápor 122 budú premiestnené do Litvy“. Vzniknutá nová tanková jednotka bude mať názov tanková brigáda 42. Dodatočné jednotky sa pripoja k rotujúcemu kontingentu NATO pod vedením Nemecka, keď bude vybudovaná všetka potrebná infraštruktúra.

Štát pošle tisícom Slovákom viac peňazí.

V súčasnosti je v pobaltskej krajine umiestnených približne 1 700 vojakov zo šiestich členských štátov NATO; približne polovicu z nich tvoria nemeckí príslušníci.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius označil plánované nasadenie za „projekt majáka na prelome éry“ a zdôraznil, že namiesto dvoch brigád Bundeswehr vytvorí od základov niekoľko nových jednotiek, ktoré budú dislokované na nemeckom území.

V rozhovore pre nemecké médiá minulý mesiac Pistorius vysvetlil, že Berlín sa týmto krokom snaží demonštrovať „solidaritu a zodpovednosť vo východnom krídle“. Zároveň charakterizoval Rusko ako hrozbu a dodal, že to tak pravdepodobne zostane „prinajmenšom počas niekoľkých nasledujúcich rokov“.

Úradník prvýkrát odhalil plány na nasadenie ešte v júni po stretnutí so svojím litovským náprotivkom Arvydasom Anusauskasom.

Rusko zo svojej strany opakovane varovalo NATO pred presunom svojich síl bližšie k jeho hraniciam s tým, že bude musieť primerane reagovať na vojenskú mobilizáciu vo východnej Európe, ktorá sa zintenzívnila po Západom podporovanom prevrate v Kyjeve v roku 2014 a následnom konflikte v Donbase.

V septembri námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško obvinil vojenský blok pod vedením USA z nácviku vojenského konfliktu s Moskvou po tom, ako NATO oznámilo plány na usporiadanie najväčších spoločných cvičení od čias studenej vojny. Diplomat vtedy povedal, že vojnové hry NATO Steadfast Defender 2024 „majú jednoznačne agresívny“ charakter a predstavujú „pokus o vojensko-politický nátlak“.

Minulý mesiac minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Rusko bude musieť reagovať na program spoločného využívania jadrových zbraní NATO, v rámci ktorého je časť amerického jadrového arzenálu umiestnená mimo krajiny, pričom spojencom sa poskytuje výcvik, ako tieto zbrane nasadiť.

Minister varoval, že táto dohoda viedla k „zvýšeniu strategických rizík“, pričom poukázal na „všeobecné zvýšenie hrozieb zo strany NATO“.

error: Content is protected !!