Kritici Matovičovho návrhu sa k ďalším zamestnávateľom pridávajú a poukazujú na nezodpovednosť Krajniakovho zákona.

Obrázok 2024 01 20 104850154
Zdieľaj

Priemysel aktuálne čelí nedostatku pracovnej sily. Zavedenie štvordňového pracovného týždňa by zvýšilo potrebu ďalších zamestnancov, najmä v odvetviach s nepretržitou prevádzkou ako je energetika či doprava.

Takáto radikálna zmena pracovného režimu by z pohľadu celej republiky vyžadovala doplnenie desiatok tisíc nových pracovníkov.

Novelou pracovného kódexu od poslancov za hnutie Slovensko sa má na Slovensku zaviesť štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni. Generálny sekretár APZD upozorňuje na viacero nezodpovedaných otázok, napríklad, ak by sa štvordňový pracovný týždeň zaviedol, chodili by aj deti do školy iba štyri dni? Pokiaľ nie, ako sa vyrieši rozdiel medzi pracovným týždňom zamestnancov a učiteľov? Podobné problémy by mohlo mať školstvo, zdravotníctvo, priemysel aj doprava.

Baba Vanga a rok 2024? Pre Európu katastrofické scenáre…

Zákonník práce podľa Lasza už dnes umožňuje firmám pracovať na základe štvordňového modelu, pokiaľ sa dodrží potrebný čas odpočinku. Nový návrh však podľa neho komplikuje situáciu, pretože zamestnanci by mohli požadovať štvordňový pracovný týždeň, a ak by odbory s tým súhlasili, zamestnávateľ by im musel vyhovieť. To by mohlo spôsobiť chaos v organizácii, keďže firmy nie sú na takúto zmenu pripravené a nemajú na to prispôsobené systémy a procesy, tvrdí Lasz. Opozičný zámer kritizuje aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. „Nestotožňujeme sa s názorom, aby bol kratší pracovný čas prikázaný centrálnym spôsobom,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa AZZZ Miriam Filová. Tento inštitút by sa mal podľa nej upravovať formou kolektívnych vyjednávaní, kde už dnes majú mnohé firmy vo svojich kolektívnych zmluvách dohodnutý kratší pracovný týždeň ako je štandardný pracovný čas. „Zároveň, v súčasnosti, keď je nevyhnutná potreba konsolidácie verejných financií viac ako kedykoľvek predtým, nevidíme priestor meniť tento zaužívaný spôsob, ktorý by zamestnávateľom spôsobil ďalšie náklady,” upozornila.

Návrh novely Zákonníka práce predloženej skupinou poslancov za hnutie Slovensko bude prerokúvaný parlamentom. Od júla tohto roka hnutie navrhuje zaviesť na Slovensku štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni, čo je v zásade 40 hodín týždenne. Zamestnanci, ktorých povaha práce to umožňuje, by mali možnosť mať viac dní voľna, pričom by odpracovali rovnaký počet hodín ako ich kolegovia. Zamestnávateľ by mal povinnosť na žiadosť zamestnanca prispôsobiť jeho pracovný čas na štvordňový týždeň, ak to povaha práce dovoľuje.

error: Content is protected !!