Európou sa šíri nebezpečný vírus, už sú tisíce nakazených. Na toto si dávajte pozor

Salm
Zdieľaj

Európa čelí novému zdravotnému nebezpečenstvu – rýchlo sa šíriacej salmonelóze. Alarmujúce správy prichádzajú z rôznych kútov kontinentu, vrátane Veľkej Británie a Spojených štátov, s tisíckami hlásených prípadov. Tragicky, v Rakúsku táto epidémia už vyžiadala jeden ľudský život. Ako sa Slovensko vyrovnáva s touto hrozbou?

Podľa najnovších štatistík bolo v 16 európskych krajinách zaznamenaných 335 prípadov salmonelózy. V Českej republike, ako informuje portál CNN Prima News, počet nakazených presiahol 6 000. Situácia na Slovensku je tiež vážna, s 3 707 hlásenými prípadmi k 6. novembru 2023, podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Výskum Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb a Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín identifikoval kuracie mäso a výrobky z neho, najmä kebab, ako pravdepodobný zdroj nákazy. Zistenia ukazujú, že baktérie v kuracom mäse a v kebabe sú podobné tým, ktoré spôsobili šírenie nákazy. Sedem poľských a jedna rakúska firma sú pod podozrením, že sú výrobcami kontaminovaného mäsa. Na Slovensku, ÚVZ SR identifikoval ako najčastejší zdroj nákazy vajcia a výrobky z vajec.

Nemecko vysiela k ruským hraniciam tankové prápory.

Riziká Ochorenia a Opatrenia

Ochorenie predstavuje najväčšie riziko pre deti, starších ľudí a osoby s oslabenou imunitou. Príznaky, vrátane nevoľnosti, vracania, vysokých horúčok, bolestí brucha a vodnatých stolíc, sa objavujú 6 až 72 hodín po konzumácii infikovanej potravy. Júlia Adamčíková z ÚVZ SR upozorňuje na vážny priebeh ochorenia spojený s veľkou stratou tekutín.

Pri liečbe sa odporúča udržiavať dostatočný príjem tekutín, minerálov, diétu s nízkym obsahom tuku, rehydratačné roztoky, živočíšne uhlie a probiotiká. ÚVZ SR varuje, že antibiotiká môžu predĺžiť vylučovanie salmoniel z organizmu. Dôležitá je prevencia, vrátane dôkladného umývania rúk, aby sa zabránilo šíreniu nákazy.

Prevencia ako Kľúč k Bezpečnosti

Najlepšou prevenciou je dodržiavanie bezpečnostných opatrení pri nákupe a manipulácii s potravinami. ÚVZ SR radí nakupovať potraviny z overených zdrojov, dodržiavať prísne hygienické postupy pri manipulácii s potravinami a zabezpečiť ich správne skladovanie. Dôležité je tiež vyvarovať sa konzumácii potravín, ktoré môžu obsahovať surové vajcia alebo nepasterizované mlieko, a dôkladne tepelne spracovať potraviny.

S dodržiavaním týchto pravidiel môže každý jednotlivec prispieť k zníženiu rizika šírenia tohto ochorenia. Situácia si vyžaduje našu pozornosť a zodpovednosť, pretože len spoločnými silami môžeme predísť ďalším prípadom ochorenia.

Pravidlá prevencie:

  • nekupujte rizikové potraviny neznámeho pôvodu,
  • mäso a vajcia nakupujte len v povolených predajniach, kde sú uskladnené v chladiacom zariadení,
  • potraviny vyžadujúce chladenie – mäkké mäsové výrobky, čerstvé mäso, mliečne výrobky, čerstvé cukrárenské výrobky, šaláty, omáčky a iné rýchlo sa kaziace, potraviny nakupujte do chladiacej tašky, domov dopravte čo najskôr a dajte hneď do chladničky,
error: Content is protected !!