Samozrejme, tu je upravený text so zmeneným slovosledom:
—
Rozlúčili sme sa s letným horúcim počasím. Kým pred týždňom sme sa na niektorých miestach potili pri 35 stupňoch Celzia, tento týždeň nás zasiahne teplotný šok. Mohutné dažde, ktoré sú na našom území, budú pokračovať. Ak sa aktuálne predpovede naplnia, hrozí extrémna situácia. Môžeme sa totiž obávať, že nás zasiahnu ešte horšie povodne ako v roku 2013.
**Aktualizované 14:30**: Mestské lesy v Bratislave neodporúčajú návštevu lesoparku v nasledujúcich dňoch (12. až 15. 9.). Dôvodom sú avizované výdatné zrážky a silný vietor. „Od štvrtka popoludnia do nedele sa očakávajú extrémne silné dažde a vietor, ktorý zasiahne Malé Karpaty. V takomto počasí môžu padať aj zdravé stromy. Návštevu lesoparku sa určite vyhnite,“ odkazuje mestská organizácia. V tomto období budú tiež zatvorené bufety, rušia sa pobyty v altánkoch a domčekoch na strome. Prenájom lodičiek a akcie v Ekocentre nebudú fungovať. Z bezpečnostných dôvodov boli zrušené aj cyklistické preteky.
BOMBOVÉ VÝHRÁŽKY ČESKÝM A SLOVENSKÝM ŠKOLÁM PÍSALI DVAJA UPRCHLÍCI, UKRAJINSKÍ VRAHOVIA!!!
V priebehu štvrtka sa situácia začne dramaticky zhoršovať. Ako informuje iMeteo.sk, vodohospodári už teraz v Rakúsku a v Česku vypúšťajú vodné priehrady, pričom rieky pod priehradami dosahujú až úroveň 1. povodňového stupňa. Snažia sa tak uvoľniť miesto vo vodných nádržiach, ktoré by následne mohli zachytiť prívalové zrážky. Prvé povodňové stupne zaznamenáme podľa predpovedí na riekach v našom regióne už v piatok.
Aktualizované 13:55 SHMÚ vydal na najbližšie dni pre oblasť západného Slovenska zvýšenú výstrahu pred dažďom, od štvrtka (12. 9.) do pondelka (16. 9.) môže podľa meteorológov na západe a severozápade spadnúť 120 až 180 milimetroMinister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) oznámil, že pre očakávané zrážky, ktoré sa majú vyskytnúť v najbližších dňoch na Slovensku, zvolá krízový štáb. Po rokovaní vlády uviedol, že cieľom je byť pripravený. „Slovenský vodohospodársky podnik bude v najbližších chvíľach pripravovať protipovodňové opatrenia na Devíne,“ povedal Taraba. Dodal, že Slovenský hydrometeorologický ústav odhaduje prietok na Dunaji na 8-tisíc metrov kubických. Preto bude v prevádzke sedem turbín z ôsmich vo vodnej elektrárni Gabčíkovo.v zrážok. Vo štvrtok ešte dážď príliš výdatný nebude, ale v piatok naberie mimoriadne na sile a pršať bude s výdatnými hodinovými úhrnmi.
V Česku hrozia od štvrtka do nedele extrémne zrážky s očakávanými úhrnmi v rozmedzí od 150 do 250 milimetrov. Niektoré toky môžu prekročiť tretí povodňový stupeň. V stredu to na sociálnej sieti X uviedol Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), ktorý vydal výstrahu najvyššieho stupňa najmä pre východnú časť krajiny. Červená výstraha tak platí pozdĺž celej hranice so SR.
Prípadným povodniam, ktoré by mohli nastanúť po očakávaných extrémnych zrážkach v najbližších dňoch v európskom regióne, vrátane Slovenska, by mali zabrániť vodné stavby spravované Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP). Po období sucha sú tieto stavby pripravené akumulovať vodu a chrániť tak územie. Vyplýva to z vyjadrení Mariána Bocáka zo SVP. „V týchto chvíľach vodné stavby dokazujú svoju opodstatnenosť. Po období sucha sú pripravené akumulovať vodu z prípadných zvýšených prítokov, aby ochránili územie pred povodňami. Súčasne môžu s ‚našetrenou‘ vodou v čase nedostatku dotovať potreby užívateľov pod stavbami a zachovať život v riekach,“ skonštatoval Bocák.
SVP podľa jeho slov pravidelne sleduje vývoj počasia a monitoruje situáciu na vodných tokoch a vodných stavbách, ktorých má v správe viac ako 300. V prípade predpokladu zvýšenia hladín na príslušný stupeň povodňovej aktivity sa vykonávajú protipovodňové opatrenia. Tieto opatrenia zahŕňajú monitoring, prípadne zvýšený odtok z nádrží, a v krajnom prípade aj realizáciu preventívnych zábran na kritických miestach. „Konkrétna situácia a spôsob opatrení závisí od vývoja počasia, nielen u nás, ale aj od výšky hladiny na tokoch a predpokladu ich kulminácie,“ poznamenal Bocák.