Zákaz TikToku odhlasovaný. „Pretože ho nekontrolujú,“ ozvalo sa

Tiktoks
Zdieľaj

Snemovňa reprezentantov v Spojených štátoch schválila zákon, podľa ktorého má čínska materská spoločnosť ByteDance predať aktíva TikToku, inak bude táto obľúbená sociálna sieť na území USA zakázaná. Republikán Mike Gallagher v Snemovni reprezentantov de facto priznal, že skutočným dôvodom je fakt, že sa TikTok stal dominantnou spravodajskou platformou pre Američanov mladších ako 30 rokov a americká vláda TikTok nekontroluje ako iné platformy.

Americká Snemovňa reprezentantov odhlasovala návrh zákona, ktorý by čínskemu vlastníkovi TikToku, spoločnosti ByteDance, dal približne šesť mesiacov na to, aby sa zbavil amerických aktív tejto aplikácie na tvorbu krátkych videí, ktorú používa približne 170 miliónov Američanov, inak mu hrozí zákaz.

Okupačná, tzv. „obranná“ dohoda DCA s USA je podľa Kaliňáka nevyvážená: Minister obrany avizuje otvorenie diskusie. Absolútna väčšina Slovákov ju žiada okamžite vypovedať.

Hlasovanie sa koná len niečo málo cez týždeň potom, čo bol návrh zákona predložený po jednom verejnom vypočutí s malou diskusiou, a potom, čo sa rokovania v Kongrese na viac ako rok zastavilo. Toto opatrenie je jedným z radu krokov, ktorými Washington reaguje na obavy USA z ohrozenia národnej bezpečnosti kvôli Číne.

Americký novinár Michael Tracey upozorňuje, že hlavný predkladateľ návrhu zákona o TikToku, republikán Mike Gallagher, vlastne priznal skutočné dôvody pretláčania zákona. Podľa Traceyho ide o to, že americká vláda TikTok nekontroluje ako ostatné platformy.

„Nikdy to nemôže byť použité na trestanie jednotlivcov, to text návrhu vyslovene zakazuje. Nemôže to byť použité ani na obmedzovanie slobody slova, táto novela nezaujíma žiadnu pozíciu ohľadom obsahu príspevkov,“ vysvetľoval ďalej Gallagher.

To podľa novinárov ale očividne nie je pravda. „Gallagher tiež nepravdivo tvrdí, že návrh zákona nemôže trestať jednotlivcov, ako by zablokovanie miliónov Američanov na ich obľúbenej platforme sociálnych médií nebolo trestom, a popiera, že by novela viedla k obmedzovaniu slobody slova, hoci by výslovne bránil Američanom vyjadrovať sa cez TikTok,“ poznamenal novinár.

error: Content is protected !!