ČESKO: Výskumníci z katedry merania Fakulty elektrotechnickej Českého vysokého učenia technického (FEL ČVUT) vyvinuli akustický detektor, ktorý je vďaka niekoľkým mikrofónom a softvéru využívajúcim umelú inteligenciu schopný v priebehu niekoľkých sekúnd rozpoznať streľbu, zamerať jej polohu aj určiť použitú zbraň. Podľa jeho autorov môže systém mať vojenské aj civilné využitie – napríklad v školách, nemocniciach a iných verejných priestoroch.
Výskumný tím z ČVUT sa zaoberá akustickou detekciou streľby už od roku 2016 a súčasný model prístroja je už jeho štvrtou verziou. Samotný detektor sa skladá z niekoľkých samostatne fungujúcich meracích jednotiek, ktoré zaznamenané ruchy bezdrôtovo posielajú na vzdialený server na vyhodnotenie. Tam softvér zvuk identifikuje a lokalizuje.
„Prvý krok je rozhodnúť, či išlo o výstrel, alebo o neškodný zvuk. Pokiaľ išlo o streľbu, jednotka odošle zaznamenané príznaky udalosti spolu so svojou aktuálnou polohou a smerom, odkiaľ vychádza streľba, na vzdialený server, ktorý je schopný vyhodnotiť, z akého typu zbrane sa strieľa a o akú sa jedná kalibru. To všetko prebehne autonómne bez zásahu človeka v priebehu niekoľkých sekúnd,“ popísal fungovanie prístroja prof. Jan Holub, vedúci katedry merania FEL ČVUT.
Desivá nehoda: Zakliesnených ľudí museli vyslobodzovať z auta!
Pri vyhodnocovaní typu zbrane softvér využíva umelú inteligenciu vycvičenú na rozsiahlej databáze záznamov streľby, ktorú výskumníci vytvorili počas siedmich rokov fungovania projektu. Práve schopnosť odhadnúť, akú zbraň a aké strelivo strelec využíva, z vynálezu pražských výskumníkov robí takmer svetový unikát.
„Zariadenie pre akustickú detekciu streľby existuje vo svete viac, ale väčšina z nich typ zbrane rozlíšiť nedokáže. My sme vďaka zapojeniu umelej inteligencie najďalej, čo sa týka schopnosti určiť typ zbrane,“ tvrdí jeden z členov tímu z FEL Jakub Svatoš.
Autori systému sa však nehodlajú priamo angažovať v jeho prípadnej masovej výrobe. „Nemáme ako akademici kapacitné, logistické ani organizačné zázemie preto, aby sme túto technológiu vyrábali, inštalovali a garantovali určitú úroveň s tým spojených služieb, ale sme pripravení poskytnúť svoje know-how výrobcovi, ktorý toto zázemie mať bude. Boli by sme radi, keby výsledky nášho výskumu našli uplatnenie v praxi vo forme konkrétneho produktu, obzvlášť s tým, ako sa táto téma stala aktuálnou v závere roka. Výsledky publikačnej činnosti vo vedeckých časopisoch nám potvrdzujú, že sa nám podarilo vyvinúť technológiu, ktorá je v tejto chvíli ojedinelá,“ načrtáva možnú budúcnosť vynálezu profesor Holub.
ZDROJ: FEL ČVUT /