ÚTOK NA JEMEN NEPRINESOL OČAKÁVANÉ VÝSLEDKY. Prečo USA nie je schopné vyhrať

Usaki
Zdieľaj

JEMEN / PALESTINA / USA: Jedni z mála, ktorí sa naozaj Palestínčanov zastali bola skupina Houthi, z Jemenu. Sú to Šia Moslimovia, politicky a vojensky zameraní, ktorí boli zorganizovaní pod vedením Husseina al-Houthi niekedy v 1990. rokoch. Sú podporovaní Íránom av Jemene bojujú proti vládnej koalícii, podporovanej Saudskou Arábiou a pravdepodobne dosadenou Spojenými štátmi.

Jemen je snáď ten najchudobnejší zo všetkých arabských štátov. Zapísal sa do histórie už v r. 1990, keď sa Amerika rozhodla napadnúť Kuvajt. Vtedy jemenskí zástupcovia v OSN volili proti tomuto rozhodnutiu a agitovali pre mierové riešenie. Nikto na nich samozrejme nebral ohľady a ešte si tým znepriatelili nielen Američanov, ale aj svojich susedov, Saudských Arabov. Tí potom vypovedali z krajiny 800 000 Jemencov, ako trest za nesúhlas s inváziou.

Boj s cenami potravín pokračuje

Tento úbohý štátik je z nejakého dôvodu stále napádaný. Už v r. 2009 ich nechal vtedajší americký prezident Obama bombardovať, vraj kvôli al-Kajída, aj keď táto organizácia zahŕňala nielen jemenských občanov, ale aj saudských Arabov. Pritom bolo zabudnuté, že samé Spojené štáty al-Kájidu založili, podporovali a vycvičili.

V r. 2015 sa situácie ujali Houthi militanti, podporovaní Íránom a napadli al-Kajidu a islamský štát, čo je Saudská Arábia a Irak. Saudovia, na čele niekoľkých ďalších arabských štátov a podporovaní US, začali boj proti Houthi skupinám a do nekonečna bombardovali celú krajinu. Spôsobili nielen choleru, ale ešte hladomor, ktorému podľahlo 50 000 jemenských detí. Obrovské množstvo detí bolo tiež zabitých bombardovaním.

Tá vojna medzi jemenskými Houthi a Saudskou Arábiou trvala až donedávna a možno ešte akosi pokračuje. A napriek tomu sa Houthi nenechali odradiť a keď 7. októbra minulého roka vypukol vojenský konflikt medzi Israelom a Hamas, Houthi sa k Hamas pridali a začali Israel odstreľovať. Strieľali na nich rakety a aj letecky ich napádali. Vedenie Houthi skupín vyhlásilo, že „… nemôžu dovoliť, aby arogantní zionistickí nepriatelia zabíjali ich vlastných ľudí.“

Katar pozastavil dodávky plynu do Európy: Dôvodom je konflikt medzi USA a povstalcami

 

Spojené štátyiii sa im okamžite pomstili a zastavili Jemenu všetku humanitárnu pomoc. Keďže táto pomoc pozostávala z potravín pre hladujúcu populáciu, hlavne deti, tak možno očakávať, že následky budú drastické.

US sa v skutočnosti rozhodli zastaviť humanitárnu pomoc Jemenu už v júli 2023, keď ešte žiadna vojnová situácia v Israeli neexistovala. Dôvod pre niečo také nebol zverejnený, snáď ani neexistoval. Jediné čo povedali, že chcú donútiť Houthi, aby prestali bojovať. Že by nevedeli, že zastavenie dodávok potravín nie je ten spôsob ako donútiť militantov prestať bojovať?

Napádanie lodí plávajúcich cez Suez

A pakív, niekedy v októbri 2023, začali Houthi militanti napádať lode, ktoré buď patrili israelským podnikateľom, alebo mali do Israela namierené. Bolo im jedno, ktorému národu tie lode patria; akonáhle smerovali do Israela, zabránili im v ceste. Vyhlásili, že napadnú aj lode Spojených štátov a ich spriaznencov, keby sa im pokúšali v útokoch zbraňovať. Podľa nich, Američania sa do toho nemajú čo pliesť. Čo je pravda.

Americký minister obranyv, Lloyd Austin na to zareagoval tým, že oznámil vytvorenie medzinárodnej vojnovej skupiny, ktorú – samozrejme – US chceli viesť a ktorá mala chrániť lode, plávajúce cez Červené more, pred Houthi útokmi. Celá akcia dostala názov ‚Ochránca prosperity‘ (Operation Prosperity Guardian). Medzi členov tejto skupiny patrili Británia, Kanada, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Sejčely a Španielsko. Z arabských štátov sa otvorene hlásil iba jeden jediný a to bol Bahrajn. Niektoré ďalšie arabské štáty sa tiež mienili zúčastniť, ale nechceli byť menované, aby sa nevystavovali pomste Houthi jednotiek a Iránu.

error: Content is protected !!