Strašné svedectvo z plavby

China
Zdieľaj

V juhozápadnej časti Čínskeho mora severne od Filipín ležiaci ostrov Taiwan sa stal centrom zhoršených vzťahov medzi ním a Čínou, najmä po blokáde tohto územia. Napriek tomu, že žiadna zo strán sa zatiaľ neodhodlala k otvorenému útoku, napätie v tejto oblasti sveta je také intenzívne, že by sa dalo doslova krájať. Najviac ohrozené sú lode, ktoré plavia pozdĺž Taiwanského prielivu.

V novembri preplávala vojenská loď HMCS Ottawa, ktorá slúži v kanadskej armáde, jedným z najnebezpečnejších úsekov na vodnej hladine – Taiwanský prieliv. Podľa viacerých svetových analytikov je toto miesto v súčasnosti považované za potenciálnu scénu pre tretí vojenský konflikt v krátkom čase. Situácia v regióne, ako informuje CNN, je nesmierne napätá. Plavba lode týmto úsekom predstavovala preto hroziace nebezpečenstvo.

39 ročná Slovenka zomrela v kine. To, čo sa stalo potom, je neuveriteľné

Na palube kanadskej bojovej lode sa nachádzal aj reportér CNN, Brad Lendon. Ako sám poznamenal, „aj stret s rybárskou loďou v tejto oblasti môže prerásť do medzinárodného konfliktu“. Pod velením kapitána Sama Patchella preplávala HMCS Ottawa nebezpečnými vodami. Situácia v tejto časti sveta je tak napätá, že spolu s ňou sa plavil aj americký torpédoborec. Posádka kanadskej lode pravidelne sledovala svoj kurz, aby ani náhodou nenarušila teritoriálne vody Číny (všetko do 22 km od brehu). Kapitán mal na palube dokonca aj právnika.

„Nočný prejazd Taiwanským prielivom je skúškou nervov, námorných zručností a politického uvedomenia v prostredí, kde by aj drobná chyba mohla viesť k medzinárodnému konfliktu,“ opísal reportér CNN. S tým, že kanadská loď by sa mohla stať súčasťou medzinárodného incidentu, ak by porušila námorné právo vniknutím do teritoriálnych vôd alebo umožnila označiť kurz Ottawy za „provokatívny“, dvanásťhodinová plavba kapitána Patchella by rýchlo nabrala iný smer.

Ďalšie nástrahy Keďže išlo o plavidlá západných štátov, začala Čína sledovať ich pohyb. „Na obzore sa takmer vždy objavovali čínske vojnové lode. Keď sa plavia bez svetiel, v daždi vyzerajú len ako tiene. Okrem toho nám nad hlavami prelietavali čínske bojové lietadlá. Kapitán sa paradoxne obával skôr civilných plavidiel,“ vykreslil Lendon.

 

error: Content is protected !!