Mimoriadne! Dezodoranty spôsobujú rakovinu prsníka? Vývojárka kozmetiky vysvetlila

8580482
Zdieľaj

V zložení sprchových gélov sa vyhýbajte ingrediencii „Sodium Laureth Sulfate“ (SLES)! Kozmetika, ktorá nemá logo so zajačikom, sa testuje na zvieratách! Dezodoranty spôsobujú rakovinu prsníka! Parabény sú škodlivé! Určite ste už niektorý z týchto mýtov počuli. A možno ste mu aj uverili… Na pravú mieru ich uvádza vývojárka

Dezodoranty spôsobujú rakovinou prsníka

Je to číry nezmysel. Ak sú látky karcinogénne (rakovinotvorné), mutagénne (spôsobujú zmenu v DNA bunky) alebo reprotoxické (majúce nepriaznivý vplyv na reprodukciu a vývoj plodu), sú na zakázanom zozname. A to znamená, že sa nesmú používať v žiadnom kozmetickom produkte.

Mýtus.

Vyhýbajte sa SLES, dráždi a vysušuje

Laurethsulfát sodný, anglicky Sodium Laureth Sulfate, známy pod skratkou SLES je najpoužívanejší tenzid, čo je povrchovo aktívna látka určená na čistenie a umývanie. A býva pranierovaný za to, že je vysoko dráždivý a že vysušuje kožu.

KAMALA NAŠTARTUJE III. SV. VOJNU NA UKRAJINE, TRUMP NA BLÍZKOM VÝCHODE. Zelenského poradcu odhalil Plán víťazstva a ukázalo sa, že ide o „Plán šialenstva“…

Keby ste sa umyli sulfátom o 70% koncentrácii, budete mať silne podráždenú a veľmi presušenú pokožku. Lenže v kozmetických prípravkoch je jeho koncentrácia oveľa nižšia. A sú v nich ďalšie látky, ktoré tenzid ešte navyše zjemňujú. „Rada dávam prímer ku kyseline octovej. Predáva sa v rôznych koncentráciách, napríklad ako 25% upratovací prostriedok, ktorý ale môže poleptať kožu. Keď sa však nariedi vodou na 8% koncentráciu, ide o podobný roztok ako je klasický kuchynský ocot,“ vysvetľuje vývojárka kozmetiky Lenka Průšová.

MÝTUS
Vždy hľadajte na kozmetike tvrdenia alebo logo, že nebola testovaná na zvieratách. Pokiaľ to výrobok nemá, znamená to, že na zvieratách testovaný bol.

V Európskej únii sa od roku 2009 nesmú testovať kozmetické výrobky na zvieratách. A tie isté pravidlá platia aj pre suroviny určené na výrobu kozmetiky. Navyše od roku 2013 sa tento zákaz vzťahuje aj na dovoz kozmetiky pochádzajúce z krajín mimo EÚ. Takže je zbytočné tento fakt kdekoľvek uvádzať, pretože ide o samozrejmosť.

Avšak certifikát deklarujúci netestovanie finálnych produktov na zvieratách si výrobcovia môžu zaplatiť a užívať ho. Nie je ale automatické, že kto ho na výrobku nemá, patrí medzi tyranov, ktorí zvieratám ubližujú pre „blaho“ kozmetického priemyslu.

MÝTUS
Kupujte iba kozmetiku »bez parabénov, silikónov a farbív«.

Parabény, silikóny, ani farbivá nie sú v kozmetike zakázané. Čo ale zakázané je, je vyvolávanie dojmu, že ide o zlé zložky. Európske nariadenie č. 655/2013 v bode 5 – Čestnosť zakazuje, aby na obale výrobku boli označenia „Bez parabénov“, „bez silikónov“ alebo „bez farbív“. Je totiž neprípustné uverejňovať tvrdenia, ktoré očierňujú legálne používané zložky.

Parabény sú neprávom démonizované (pozri 7. mýtus). „O silikónoch koluje tiež množstvo neprávd, že sú vysoko dráždivé alebo že upchávajú póry. Avšak označenie „bez silikónov“ hádže do jedného vreca všetky druhy silikónov, ktorých je niekoľko stoviek. V skutočnosti boli v nedávnej dobe na „black list“ pridané iba tri, a to kvôli životnému prostrediu, nie kvôli dermatologickým aspektom,“ vysvetľuje problematiku odborníčky Lenka Průšová. A čo sa týka farbív, používajú sa také, ktoré sú bezpečné, navyše veľa z nich má využitie aj v potravinárskom priemysle.

Námestie svätého Marka, Benátky

MÝTUS
Micelárna voda »rozožiera« pleť

Micelárna voda neškodí. „To, čo neprospieva pleti je zlý postup. Je dôležité dodržiavať dvojfázové čistenie. To znamená, že potom, čo sa pleť pomocou micelárnej vody zbaví nečistôt, sa ešte musí dočistiť pomocou pleťového tonika. Teda zbaviť zvyškov predchádzajúceho čistiaceho prípravku,“ uvádza na pravú mieru vývojárka kozmetiky.

error: Content is protected !!