Jedovatá skládka vo Vrakuni otrávi najväčšie zásoby pitnej vody?

Vda
Zdieľaj

V tieni pretrvávajúceho problému vrakunskej skládky v Bratislave sa skrýva alarmujúca realita. Chemický koktail, ktorý sa vytvára v podzemných vodách a obsahuje aj karcinogénne látky, zostáva dlhodobým strašiakom pre obyvateľov hlavného mesta a jeho okolia. Píše o tom zoznam.sk

Situácia okolo vrakunskej skládky je znepokojujúca. Toto miesto, kedysi územie chemického závodu Istrochem, je dnes synonymom pre toxické znečistenie. Vedúca sekcie kvality ochrany vôd a životného prostredia, Alena Trančíková, v rozhovore pre tvnoviny.sk poukázala na historický odkaz skládky, ktorý sa vracia ako bumerang v podobe kontaminovaných vôd.

Michal David o vnukovi Sebíkovi (13): Za vzor sa mu nedávam, mal som dvojku z mravov a učiteľku chémie zamkol v kabinete

Svojho času, počas éry socializmu, sa odpady zo závodu bezprostredne vyvážali do Dunaja, pričom metódy „recyklácie“ spočívali v prikrytí odpadu hlinou a vysadení zelene.

Toxické látky, ktoré vznikli pôsobením podzemnej vody, migrujú dennodenne a predstavujú bezprostredné nebezpečenstvo. Podľa záverečnej správy, publikovanej Ministerstvom životného prostredia v roku 2015, je situácia kritická. Odporúčania sú jasné: vyhýbať sa používaniu podzemnej vody v danej lokalite na pitie a pestovanie plodín, no napriek tomu konkrétne kroky k sanácii stále chýbajú.

Dôsledky tejto nečinnosti sú vážne. Projekt sanácie, ktorý mal byť ukončený v lete 2023, je na mŕtvom bode, a to prevažne kvôli váhaniu bývalého ministra Jána Budaja, ktorý nepridelil potrebné finančné prostriedky z EÚ fondov. Jeho vyjadrenie poukazuje na pandémiu COVID-19 ako na hlavnú príčinu zdržania.

Voda, ktorá „štipká“, je pre niektorých obyvateľov Žitného ostrova stále realitou, avšak hrozby, ktoré predstavuje táto kontaminácia, by sa nemali podceňovať. Rozbory vody, ktoré sú štandardne dostupné, nie sú dostatočné na detekciu látky zo skládky, a podľa slov Trančíkovej, náklady na komplexné testovanie sú pre bežného človeka neúnosné. Táto situácia naliehavo vyžaduje pozornosť a akciu zo strany kompetentných orgánov, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu životného prostredia a zdravia obyvateľov.

error: Content is protected !!