Chmelár navrhuje, aby Slovenská vláda zriadila Slovenský mierový inštitút

Chmelr
Zdieľaj

Chmelár navrhuje, aby slovenská vláda vytvorila Slovenský mierový inštitút a mierovú konferenciu ako alternatívu k vojnovým štváčom z Globsecu. Chmelár je presvedčený, že pravidelné medzinárodné mierové konferencie na Slovensku s podporou vytvoreného Slovenského mierového inštitútu pomôžu vláde a slovenskej diplomacii lepšie formulovať vízie, ciele, stratégie a nástroje našej zahraničnej politiky. Poradca premiéra Roberta Fica (Smer-SD) Eduard Chmelár na sociálnej sieti zdieľal jeho predstavu o tom, ako by sa vláda mala postaviť k mimovládnej organizácii Globsec a akú alternatívu voči nej navrhuje.

Moderátor Dírer si na TA3 ani neškrtol! Fico ho upratal. Ste nervózny pán moderátor! Budem racionálny bastard brániť túto vládu

Chmelár vyjadril súhlas so stanoviskom SNS, aby štát nepodporoval organizáciu Globsec, a premiér Robert Fico s ním súhlasil. Chmelár sa však domnieva, že treba túto iniciatívu ešte dôkladne premyslieť. Podľa neho by Globsec nemal byť financovaný zo štátneho rozpočtu nielen preto, že je mimovládnou organizáciou, ale preto, že sleduje ciele, ktoré sú v rozpore so súčasnými zámermi vlády. Nazýva to „sabatom militaristov“ a považuje filozofiu tohto projektu za najväčší problém.

Chmelár tvrdí, že vláda sa zacyklila v mantre o „suverénnej a mierovej zahraničnej politike“ a má obavy, že za týmito slovami sa skrýva bezradnosť v cieľoch a metódach, ako ich dosiahnuť. Kritizuje aj nedôslednosť v diplomatických postojoch, ako napríklad odmietnutie hlasovať pri rezolúcii Valného zhromaždenia OSN o humanitárnom prímerí v Gaze. Taktiež nesúhlasí s postupom vlády v otázke prístupových rokovaní s Ukrajinou do EÚ, ktoré považuje za nedôsledné a porušujúce pravidlá Európskej únie.

Chmelár navrhuje, aby slovenská vláda podporovala podujatia súladné s jej zámerom transformovať Slovensko na mierový štát. Podľa neho by sme mali hľadať nástroje na podporu mieru, nie na plánovanie vojny. Chmelár zdôrazňuje, že ak od EÚ a NATO očakávame viac mierových iniciatív, mali by sme sami predkladať návrhy. Tvrdí, že sme schopní ako integrálna súčasť týchto zoskupení predkladať akékoľvek iniciatívy.

Chmelár upozorňuje na potrebu aktívnejšej zahraničnej politiky a vyzýva k systémovému a inštitucionálnemu prístupu k mierovej politike. Podporuje myšlienku vytvorenia mierového inštitútu a konferencie ako alternatívy k Globsecu. Pripomína aj vznik medzinárodnej iniciatívy Zjednotení za mier, ktorá vznikla na Slovensku pred deviatimi rokmi s podporou významných osobností. Chmelár tiež cituje pápeža Františka, ktorý vyzval Slovensko, aby sa stalo „poslom mieru v srdci Európy“, a otáza sa, kedy by sme sa mali pokúsiť naplniť jeho prosby.

error: Content is protected !!