BUDEME NA SLOVENSKU PESTOVAŤ AVOKÁDO NAMIESTO PŠENICE ?

Katrin
Zdieľaj
Výbor pre poľnohospodárstvo dnes diskutoval o dovoze plodín z Ukrajiny. Ide totiž nielen o obilie, ale aj o cukrovú repu, hydinu, či vajcia. A čoskoro možno pribudnú ďalšie komodity. Z môjho pohľadu sa musíme začať pripravovať na zmenu v našom poľnohospodárstve a na nové plodiny, ktoré budeme vedieť vypestovať a predať.
Momentálna výnimka na clá a obmedzenie dovozu z Ukrajiny platí do 5.6.2024 a už sa začínajú prejavovať negatívne efekty nekontrolovaného prílivu poľnohospodárskych produktov. Konštatovala to sama eurokomisia. Keď sme pred pár mesiacmi kričali, že to nemôžeme len tak dovoliť, boli sme označení za nesolidárnych. Dnes však už Komisia sama hovorí o deformáciach trhu na východe EÚ, obrovskom tlaku na 5 susediacich krajín, hlavne na Poľsko, Slovensko a Maďarsko a hlavne na našich poľnohospodárov. Otvorene hovorí o tlaku na ceny, čo spôsobuje nekonkurencieschopnosť našich farmárov, ktorí lacnejšiemu nedokážu vzdorovať. Konečne si uvedomuje, že obilie, ktoré sa malo cez nás iba prepravovať do tretích krajín, aby pomohlo v boji s hladom, toto obilie zostáva u nás a trhy tretích krajín, ktoré pôvodne zásobovala Ukrajina už dnes ovládlo prevažne Rusko.
Obrázok 2023 11 29 175124942
Vo svojom vystúpení som zdôraznila, že toto nie je solidarita, ale systematické ničenie poľnohospodárstva na východe EÚ a aj na Slovensku. Na jednej strane chceme udržať ľudí v regiónoch a pracovať v poľnohospodárstve, na strane druhej im hádžeme polená pod nohy. Nárast importu vajec z UA o 100% a zároveň tlaky na zrušenie klietkového chovu sliepok spôsobia, že u nás hydinárske farmy zaniknú. Cena pšenice klesla o 2/5 a zároveň náklady farmárov stúpli. Chlieb však preto nebude lacnejší. Zarábajú totiž priekupníci, ktorí nakúpia lacnejšie a predávajú namiesto našich farmárov na naše tradičné trhy v EÚ. Ukrajina nemusí dodržiavať naše štandardy pri pestovaní ani pri produkcii potravín, čo sa premieta do ceny.
Komisia tvrdí, že štandardy Ukrajina dodržiava. Nie však všetky, niektoré začnú platiť až v roku 2026, hlavne pri zvieratách. Eurokomisia nevie, ako riešiť situáciu. Ale uvedomujú si, že farmy majú problém a že potrebujeme zmenu svojho nastavenia. Viacerí kolegovia apelovali na zastavenie voľného dovozu a znovunastolenie ciel a kvót, aby sme ochránili svojich farmárov a naozajstné dodržiavanie koridorov solidarity, aby sme plodiny z Ukrajiny pomohli doručiť na pôvodne určené miesta do tretích krajín.
Nakoniec sa však možno budeme musieť preorientovať na nové plodiny, lebo nebudeme schopní konkurovať tomu lacnému z východu. Takže som si neodpustila iróniu a Komisii som navrhla, že asi by sme mali na Slovensku začať testovať produkciu napríklad avokáda, ktoré ešte v Európe pestujeme minimálne a dovážame ho hlavne z Mexika. Tak začnime stavať skleníky a odkladať kôstky.
https://mimoriadne.sk/poliaci-chvalia-slovensku-atrakciu-vo-vysokych-tatrach/
error: Content is protected !!