„Ukázalo sa, že za ľadovými dielami nemusíte cestovať vôbec ďaleko“ píše poľský portál vo svojom článku a chváli Slovensko. „Naši južní susedia prekvapili tohtoročnými atrakciami. Slovenský vrch Hrebienok zaujal netradičnou zimnou atrakciou.“ dodávajú ďalej v článku. (foto: Marek Hajkovsky)
Slovenské Vysoké Tatry opäť lákajú turistov. Tentoraz je to vďaka Tatranskému ľadovému chrámu. Tohtoročná úprava na vrchole Hrebienka je poctou kráľovnej Alžbete II, ktorá pred niekoľkými rokmi navštívila Slovensko. Pre turistov je to vynikajúca príležitosť vidieť ľadovú verziu londýnskeho Westminsterského opátstva, ktorá je vyrobená až z 225 ton ľadu!
Obrátil sa proti vlastnému otcovi! Sulikov syn bez servítky: PS sú feťáci!
Slovensko ako nová krajina ľadu?
Slováci každoročne pripravujú vo Vysokých Tatrách jedinečné atrakcie. Ľadové majstrovské diela si môžete pozrieť na Hrebienku už po jedenásty raz. Tohtoročná výstava je však výnimočná, pretože vznikla pri príležitosti návštevy kráľovnej Alžbety II. na tomto mieste v roku 2008.
Nie je náhoda, že Westminsterské opátstvo bolo skutočne vytvorené z ľadu. Od roku 1066 je miestom korunovácií britských panovníkov. Chrám je tiež miestom odpočinku takmer 3 300 ľudí vrátane Charlesa Darwina, Charlesa Dickensa a Stephena Hawkinga. V roku 1953 tu bola korunovaná Alžbeta II. a v máji 2023 aj jej syn Karol III.
Z týchto dôvodov sa sochári zo Slovenska, Českej republiky a Nemecka pod vedením Adama Bakoša rozhodli vzdať hold panovníčke, ktorá zomrela pred rokom. Tento projekt si vyžiadal až 1 880 ľadových blokov. Ľadové opátstvo je veľmi pôsobivé, najvyšší bod stavby je vysoký 11,5 metra. Kupola má pritom priemer až 25 metrov. Vo vnútri je prirodzene nízka teplota, čo zaručuje, že ľadová stavba vydrží až do jari.
Hrebienok na Slovensku ako ľadový Londýn?
Ukazuje sa, že Westminsterské opátstvo je len začiatok atrakcií, ktoré na Hrebienok čakajú. Na návštevníkov čakajú miniatúry korunovačných klenotov z ľadu a skla, kráľovská koruna a korunovačné kreslo. Ide o verné repliky britských insígnií, ktoré zaujmú zmyslom pre detail.
Starostlivo sa dbalo aj na hudbu a hru svetla, čo miestu dodáva neuveriteľné čaro. Skutočným vrcholom sa však ukazuje byť špeciálny drážkový mechanizmus, ktorý bol vyrobený po prvýkrát a inštalovaný na troch rôznych miestach. Raz za deň vypustí jednu guľôčku s podpisom ako jedinečný suvenír. Okrem toho sa v tejto sezóne v ľadových interiéroch opátstva uskutoční nie menej ako jedenásť koncertov.