Skupina BRICS môže byť do roku 2040 dvakrát silnejšia ako najsilnejšie krajiny G7

Pppoi
Zdieľaj

Skupina hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, ktorú v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, vznikla v roku 2009 na podnet Moskvy.

Podľa americkej tlačovej agentúry môže skupina BRICS do roku 2040 prekonať skupinu G7, pokiaľ ide o politický a hospodársky vplyv.

„Naše prognózy naznačujú, že rozširujúca sa pracovná sila a dostatočný priestor na technologické dobiehanie zvýšia podiel BRICS [na svetovej ekonomike] do roku 2040 na 45 %, čo je viac ako dvojnásobok váhy skupiny siedmich hlavných vyspelých ekonomík,“ uviedlo médium.

Šoféroval pod vplyvom, potom vajce na hlave, čo bude ďalej?

Portál naznačil, že vďaka svojmu udržateľnému rastu, ako aj rozmanitosti a ambíciám môže BRICS úspešne spochybniť globálnu dominanciu USA a vyradiť dolár ako hlavnú svetovú menu.

Výskum zdôraznil, že ak sa úsilie skupiny o presun niektorých ropných transakcií na iné meny ukáže ako úspešné, mohlo by to mať „reťazový efekt“ na podiel dolára v medzinárodnom obchode a na svetové devízové rezervy.

Vyplýva to z výsledkov 15. samitu BRICS, ktorý sa konal v auguste v juhoafrickom Johannesburgu a na ktorom skupina pozvala Argentínu, Egypt, Etiópiu, Irán, Spojené arabské emiráty (SAE) a Saudskú Arábiu, aby sa pripojili k tomuto bloku.

Skupina zdôraznila, že nových šesť členov bolo vybraných po tom, ako krajiny BRICS dosiahli konsenzus „o hlavných zásadách, štandardoch, kritériách a postupoch procesu rozširovania BRICS“. Ich plnohodnotné členstvo sa začne 1. januára 2024.

Skupina BRICS, ktorá vznikla v roku 2009 a pôvodne zahŕňala Brazíliu, Rusko, Indiu a Čínu, sa prvýkrát rozšírila o Južnú Afriku v roku 2010. Pred začiatkom samitu v Juhoafrickej republike prejavilo záujem o vstup do BRICS viac ako 40 krajín, pričom 23 z nich oficiálne požiadalo o členstvo.

error: Content is protected !!