Predseda Európskej rady Charles Michel varoval, že násilný konflikt medzi palestínskymi militantnými skupinami a Izraelom predstavuje pre EÚ vážne nebezpečenstvo, pretože by mohol vyvolať nový prílev utečencov.
V utorok na tlačovej konferencii Michel zdôraznil, že príklad Egypta, ktorý má spoločnú hranicu s pásmom Gazy a musí sa vysporiadať s „miliónmi utečencov“, ukazuje, že „situácia môže mať… veľmi vážne dôsledky pre túto krajinu a môže mať priame dôsledky pre nás v Európe“.
Vzhľadom na to, pokračoval úradník, je nevyhnutné, aby EÚ nadviazala s Egyptom široké partnerstvo v oblasti migrácie s cieľom uľahčiť prístup do Gazy. Zároveň poznamenal, že Káhira signalizovala, že nechce otvoriť hranice s palestínskou enklávou, a dodal, že oblasť hraničného priechodu je terčom častých útokov.
https://mimoriadne.sk/2023/10/19/prevratny-sposob-ako-vykurovat-dom-50-rokov-zadarmo-staci-na-to-piesok/
„Egypt to tiež považuje za hrozbu pre zachovanie možnosti dvojštátneho riešenia,“ povedal s odkazom na koncepciu, ktorá predpokladá koexistenciu štátu Palestína a štátu Izrael.
Michel tiež zdôraznil, že nedávna eskalácia v regióne vyvolala šokové vlny po celom svete a podnietila polarizáciu medzi rôznymi skupinami. V tejto súvislosti vyzval vedúcich predstaviteľov EÚ, aby spolupracovali v snahe zmierniť napätie bojom proti antisemitizmu aj islamofóbii.
Keď izraelská armáda zatlačila, nariadila 1,1 miliónu obyvateľov severnej časti Gazy, aby okamžite opustili svoje domovy. Toto ultimátum kritizoval generálny tajomník OSN Antonio Guterres, ktorý poukázal na to, že cestovanie cez vojnovú zónu „na miesto bez potravín, vody a ubytovania… je mimoriadne nebezpečné – a v niektorých prípadoch jednoducho nemožné“.
V priebehu bojov Izrael tiež vyhlásil „úplné obkľúčenie“ Gazy, čím jej odrezal prístup k potravinám, vode a elektrine. Egypt medzitým stále drží priechod Rafah, svoj jediný pozemný koridor s Gazou, uzavretý, pričom denník Times of Israel v pondelok informoval, že krajina sa napriek tomu pripravuje na masívny prílev utečencov.