„Green Deal a sankcie proti Rusku. Za oboma rovnakí idioti“. A od toho začal náš problém, ukazuje europoslanec David

Davides
Zdieľaj

EÚ: V budúcom roku bude v Európe celkom nepochybne ešte horšie ako tento rok. „Na začiatku celej reťaze príčin a následkov sú idioti presadzujúci Green Deal a tí, ktorí chceli poraziť Putina, ale skolil nás ich bumerang,“ hovorí europoslanec SPD Ivan David

Hlavnou témou konca tohto roka je cena potravín. Ako sa ako člen poľnohospodárskeho výboru europarlamentu pozeráte na zásadnú otázku roka: Zdraželi nám potraviny naši domáci výrobcovia, alebo zahraničné supermarkety?

Bývalý premiér a minister financií praje ľuďom na Vianočne sviatky po smrti nebeské kráľovstvo.

Odpoveď je jednoduchá. Ceny potravín zdražili tí, ktorí presadili Green Deal, a tí, ktorí presadili sankcie proti Ruskej federácii vo forme zákazu dovozu energetických surovín. Sú to tí istí idioti. Ceny energií sa premietajú do všetkého a vedú k inflácii, najmä keď vláda nie je schopná adekvátne reagovať. Že je to možné, ukazujú príklady z iných krajín. Pre poľnohospodárske podniky preto rastú všetky vstupy, elektrická energia, pohonné hmoty, hnojivá, osivá, krmivá, chemické ochranné látky, ceny vody, ceny práce, nájmy, poistenie, jednoducho všetko.

Poľnohospodári aj potravinári to chcú prežiť. Výkupné ceny ovládajú maloobchodné reťazce, predajné ceny rastú s vysokými obchodnými prirážkami. Takže na začiatku celej reťaze príčin a následkov sú idioti presadzujúci Green Deal a tí, ktorí chceli poraziť Putina, ale skolil nás ich bumerang.

Do cien energií sa nám od januára definitívne premietne európska politika Green Dealu, ktorá má ambície v horizonte niekoľkých desaťročí úplne preformátovať naše životy. Premiér Fiala ešte pred nástupom do funkcie tvrdil, že Green Deal máme vnímať ako „príležitosť“. Čo nám z tejto príležitosti zostalo?

Politika Green Dealu sa do cien premieta už nejaký čas. V poľnohospodárstve to sú okrem emisných kvót obmedzenia, ktoré sa plne premietnu v nasledujúcich mesiacoch, ako obmedzenie hnojenia, užívanie pesticídov a ďalších ochranných látok, presadzovanie „neadekvátnej pohody zvierat“, ktorá síce život zvieratám príliš nezlepší, ale predraží produkciu, ďalej povinnosť nechať časť pozemkov úhorom, celkové zvýšiť podiel ekopoľnohospodárstva, ktoré síce skoro nič neprodukuje, navyše o bioprodukty nerastie dostatočne záujem, naráža na nutnú prioritu ceny pre väčšinového spotrebiteľa.

error: Content is protected !!