Vedeli, že budú musieť obvinených prepustiť z väzby, príkaz na prepustenie však sudkyňa vydala až po šestnástich dňoch.
Kauza takáčovci je veľmi zamotaný prípad, ktorý sa ťahá celé roky. Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) realizovali viacero samostatných konaní, pracovali na nich niekoľkí vyšetrovatelia a mnohí operatívci. Prípad, ktorý rozoberiem v tomto článku, mal pod palcom vyšetrovateľ Pavol Ďurka.
Na začiatok tak nezaškodí pripomenúť, kto je Pavol Ďurka. Už viac ako dva roky je obvinený aj za to, že si spolu s kolegami okolo Jána Čurillu vymýšľali obvinenie na šéfku inšpekčného tímu Oblúk, Dianu Santusovú a ďalšie osoby. Tiež ho stíhajú v prípade, keď bývalému príslušníkovi spravodajskej služby Františkovi Böhmovi po obvinení nezaistil zbrane. Toto pochybenie sa prevalilo, až keď dotyčný pre výčitky svedomia spáchal samovraždu. Exsiskár vypovedal na NAKA v exponovaných kauzách a bol dôležitým svedkom.
Napriek uvedeným obvineniam sa z Pavla Ďurku stal funkcionár inšpekcie. Inšpekcia pritom vyhľadáva, objasňuje a vyšetruje trestnú činnosť policajtov. Okrem toho ešte má aj status chráneného oznamovateľa v kauze Rozuzlenie. Nový minister vnútra, Matúš Šutaj Eštok (HLAS – SD), Pavla Ďurku dočasne postavil mimo službu.
Kamerový záznam preverovali kvôli podozreniam voči vyšetrovateľke inšpekcie Diane Santusovej a ďalším. Zachytáva Dianu Santusovú, dnes funkcionárku inšpekcie a bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana, ktorý v súčasnosti inšpekciu riadi. Diana Santusová vyšla z budovy a prešla cez celé parkovisko do čierneho auta. Po čase z budovy vyšiel aj Branislav Zurian a smeroval k tomu istému vozidlu. Ona z neho vystúpila a on doň nastúpil. NAKA vtedy vraj zisťovala, či v automobile nebol bývalý zástupca riaditeľa inšpekcie Róbert Zaplatílek, ktorý je tiež spomínaný vo výpovediach spolupracujúcich obvinených.
Prokurátor z Krajskej prokuratúry v Bratislave však obvinenie zrušil ako neopodstatnené (teda nezákonné), rozhodnutie vyšetrovateľa inšpekcie označil za predčasné. Urobil tak ex offo a teda skôr, ako by Pavol Ďurka vôbec podal sťažnosť. Toľko k tomu, kto prípad takáčovcov vyšetroval.
Prípad Apači
Kauzu takáčovcov poznačilo aj nie bezvýznamné pochybenie dozorového prokurátora Michala Šúreka z Úradu špeciálnej prokuratúry. O čo išlo? Patrika Vidašiča a Mariána Gaála zadržali a obvinili v rámci akcie Apači v októbri 2019. V máji 2020 zase pri inej akcii obvinili advokáta Juraja Almášiho. Následne oba prípady Pavol Ďurka spojil do jedného konania s ďalšími prípadmi.
Prokurátor Michal Šúrek 6. júla 2021 podal obžalobu na Špecializovaný trestný súd, o dva dni na to, 8. júla 2021 špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vzal obžalobu späť. A následne ju Michal Šúrek 12. júla 2021 podal opäť, no bez akýchkoľvek zmien. Už to vzbudzovalo prvé vážne podozrenia.
No a v ten istý deň, sa Daniel Lipšic a Michal Šúrek veľkolepo na tlačovej konferencii pochválili podaním rozsiahlej obžaloby na 16 obvinených. Išlo o rôzne skutky z rokov 2004 až 2019.