V roku 2024 čaká svet peklo. Predpoveď hovorí o niečom, čo bude pre nás ťažké

Pocko
Zdieľaj

V rámci trendu globálneho otepľovania, najnovšie údaje poukazujú na alarmujúcu predpoveď: očakáva sa, že v nadchádzajúcom roku dosiahne priemerná globálna teplota úroveň o 1,5 stupňa Celzia vyššiu než bola v predindustriálnom období. Tento vývoj je o to znepokojujúcejší, keďže pôvodné predpoklady naznačovali, že zmiernenie klimatických zmien by mohlo obmedziť teplotný nárast na maximálne 1,5 stupňa Celzia.

Svetové národy v reakcii na túto hrozbu uzavreli Parížsku dohodu, ktorej cieľom bolo udržať globálne otepľovanie pod touto kritickou hranicou. Prekročenie 1,5 stupňa Celzia je totiž považované za bod, za ktorým sú zmeny klímy považované za nezvratné.

Dôchodkyňu na ceste do kostola zrazilo auto. Nevládne telo odhodilo

Avšak napriek týmto snahám, súčasné predpovede naznačujú, že globálne teploty budú pokračovať v stúpaní. Rok 2023 sa zapísal do histórie ako najteplejší zaznamenaný rok, a predpoklady hovoria, že rok 2024 túto rekordnú úroveň ešte prekoná. K týmto zmenám prispieva aj jav El Niño, ktorý má vplyv na zvýšenie teplôt.

Britský meteorologický úrad potvrdzuje, že tento trend globálneho otepľovania, postupujúci rýchlosťou 0,2 °C za desaťročie, je podporený významným javom El Niño. Predpovedá sa, že v nasledujúcich rokoch dosiahneme nové rekordy v globálnych teplotách. Úrad tiež uvádza, že existuje primeraná šanca, že teploty dočasne prekročia hranicu 1,5 °C.

Súčasná situácia je ešte zhoršovaná rekordnými emisiami zo spaľovania fosílnych palív, ako to poukázala nedávna štúdia Globálny uhlíkový rozpočet. Táto štúdia odhalila, že emisie dosiahnu v roku 2023 nové rekordné úrovne, čím ešte viac zvyšujú riziko pokračujúceho globálneho otepľovania.

Tento vývoj jasne poukazuje na naliehavú potrebu globálnych opatrení na zmiernenie klimatických zmien a redukciu emisií skleníkových plynov, aby sme zabránili ďalšiemu nárastu globálnych teplôt a odvrátili nezvratné zmeny v našej klíme.

error: Content is protected !!