Cena zlata sa v pondelok skoro ráno dostala na rekordných viac ako 2100 dolárov za trójsku uncu (31,1 gramu). K rastu podľa analytikov prispieva očakávania, že americká centrálna banka (Fed) už začiatkom budúceho roka pristúpi k zníženiu základných úrokových sadzieb. Tie sú teraz v Spojených štátoch na najvyššej úrovni za viac ako 20 rokov.
Krátko pred deviatou hodinou ráno stredoeurópskeho času sa zlato predávalo zhruba za 2080 USD/oz.
Pri obchodovaní v Ázii sa cena kovu nad ránom dostala až na 2111,39 USD za uncu, uviedla agentúra Reuters.
Podľa analytika Purple Trading Petra Lajska zlato ťaží z oslabujúceho dolára. Trhy už totiž vyzerá prvé zníženie úrokových sadzieb, pričom sa špekuluje, že by k tomu mohlo dôjsť už v prvom kvartáli budúceho roka.
Medveď pri Banskej Bystrici sa snažil dostať cez bráničku do domu. Pozrite, čo sa stalo
„To by mohlo na dolár ďalej zatlačiť a zlato by tak mohlo pokračovať vo svojom krasojazde aj v budúcom roku. Znižovanie úrokových sadzieb by tak malo zlatu priať,“ uviedol Lajsek.
Cene zlata potom nahráva aj konflikt na Blízkom východe. V októbri sa vďaka tomu zlato priblížilo 2000 dolárom. „Počas novembra síce z trhu obavy o konflikt vyprchali a zlato sa tak opäť prepadlo až na 1930 dolárov za uncu, na začiatku decembra sa však obavy opäť rozšírili. Niekoľkodenné prímerie na Blízkom východe bolo porušené a rastie aj napätie v Červenom mori. Drony z územia Jemenu tu útočia na dopravné lode, tankery a dokonca aj na americký torpédoborec. Červené more je extrémne dôležitým dopravným uzlom a nestabilita v danej oblasti je len ďalším faktorom, ktorý hrá zlatu do kariet,“ vysvetlil Lajsek.
Analytik predvída, že sa zlatu dobre podarí aj v budúcom roku a cena tak môže vzrásť aj nad existujúce úrovne. „Do kariet zlatu budú hrať konflikty na Ukrajine a Blízkom východe, ktoré zďaleka nekončia. Ďalej potom tiež očakávaný pád úrokových sadzieb v USA a tiež rekordný dopyt centrálnych bánk po tomto cennom kove,“ dodal.